DOPRAVA ZDARMA PO ČR NAD 2000 Kč
PRODEJNA HAVLÍČKŮV BROD, NA LOSÍCH 3564, TEL +420 608 211 622

Uchování doutníků

Aby doutníky dosahovaly požadované kvality, musí být v evropských podmínkách uchovávány ve správném prostředí. Toto prostření nám zajistí, tzv. humidor.

Humidor Adorini ModenaHumidor slouží ke skladování doutníků. Humidory se původně vyráběly z cedrového dřeva jako celodřevěné, protože cedr pomáhá chuti a věku doutníků. Cedr také ideálně drží vlhkost, která je nutná pro udržování vlhkosti v humidoru na konstantní úrovni. V současné době jsou humidory vyráběny z novějších materiálů a jsou vykládány cedrovou dýhou lepenou na korpus humidoru. I ty nejdražší humidory na českém trhu jsou vyráběny jako kompozitní materiál a nejsou pouze z cedrového dřeva. I zde platí, že čím levnější humidor, tím horší je jeho kvalita. Přesto lze konstatovat, že všechny námi prodávané humidory si svoji základní funkci plní a to, aby doutníky byly uchovány v prostředí, které jim vyhovuje.

Doutníky je potřeba udržovat v 70% relativní vlhkosti a ideálně v teplotě 21° C, v těchto podmínkách nabízejí nejlepší kvalitu tabáku. Je samozřejmé, že nelze vždy docílit výše uvedených hodnot, ale je potřeba udržet doutníky ve vlhkosti v rozmezí 60 - 70 % a teplotě nepřesahující 30° C. Pokud jsou naplněny výše uvedené podmínky, tabák hoří plynule a chutná nejlépe, když doutník byl v tomto rozsahu. Suchý doutník hoří rychle a má drsné chuti. Moc vlhké doutníky je těžké udržet zapálené a dále pokud bude vysoká vlhkost působit dlouhodoběji, může začít v humidoru a na doutnících růst zelená plíseň. Tato je zcela nepřípustná!!! Můžete se setkat i s bílou plísní, tato ničemu nevadí a stačí ji jen otřít.

Humidor by se měl vždy pevně zavírat a poskytovat uzávěr, který udržuje vlhkost uvnitř na konstantní úrovni. Zvlhčovač je jediná součást humidoru, kterou lze docílit správné vlhkosti. Pokud se začne hodnota vlhkosti v humidoru snižovat, může to být nějakou z těchto možností:

 • do humidoru byly vloženy nové doutníky a tyto natáhly vlhkost, protože byly vyschlé. Zde stačí pouze počkat, až se zase vlhkost vrátí zpět na správnou hodnotu, v případě, že se během dnou dní vlhkost nevrátí zpět, je nutné doplnit tekutinu do zvlhčovače,
 • humidor zůstal nedopatřením delší dobu nedovřený. Zde stačí počkat, zda se zase vlhkost vrátí zpět na správnou hodnotu, v případě, že se během několika hodin vlhkost nevrátí zpět, je nutné doplnit tekutinu do zvlhčovače,
 • bez zjevné příčiny vlhkost v humidoru neustále klesá. Zde je nutné doplnit tekutinu do zvlhčovače.

Z vlastní zkušenosti doporučujeme standardní zvlhčovač jedenkrát za dva roky vyměnit. V poslední době se na trhu objevily polymerové zvlhčovače, u těchto ještě jejich životnost nevíme.  


Jak zavlhčit humidor?

Před prvním použití humidoru je nutné jej zavlhčit. Optimální vlhkost pro uskladnění je 65 -70%. Doporučujeme k zavlhčení humidoru použít roztok destilované vody a antibakteriální tekutiny, protože obyčejná voda má za následek tvorbu plísně. Dále doporučujeme používat destilovanou vodu pro lékařské účely. Humidor 1x týdně pootevřete a vyvětrejte. Doutníky je třeba 1x měsíčně přeložit z dolního prostoru do horního a naopak, zároveň by se mohly i pootočit.
Lepší zavlhčení doporučujeme antibakteriální tekutinou polypropylenglykol, který zakoupíte v některých lékárnách a nebo můžete zakoupit tuto tekutinu přímo v baleních od výrobce jako například Xikar.

Zavlhčení humidoru se provede takto:

 1. Celý vnitřní prostor je nutné vytřít roztokem, včetně oddělovačů. Doporučujeme použít nový čistý hadr, aby jste si nezanesli do humidoru bakterie.
 2. Vyzkoušejte funkčnost vlhkoměru.
 3. Naplňte zvlhčovač roztokem. Pokud zůstane na zvlhčovači voda, tuto otřete a zvlhčovač umístěte do humidoru.
 4. Pokud chcete urychlit zavlhčení humidoru dejte do humidoru nádobku s destilovanou vodou nebo navlhčený hadr, ale pozor! nenechávejte ho ležet v humidoru jen tak , aby nedošlo k poškození dřeva. Položte ho např. na igelitový sáček. Takto nechejte humidor cca 24 hodin. Průběžně kontrolujte zvlhčovač a v případě potřeby doplňte roztok.
 5. Humidor je zavlhčen jakmile dosáhne vlhkost v humidoru 70%

Doutníky je možné vkládat po dosažení 60% vlhkosti.

Kalibrace vlhkoměru

Pokud se Vám zdá, že nefunguje správně vlhkoměr je nutné jej nastavit - zkalibrovat. Toto se provádí následovně:

 1. Standardní vlhkost v místnosti se pohybuje okolo 48 - 55% vlhkosti. Pokud vlhkoměr ukazuje tuto hodnotu , není potřeba s vlkoměrem cokoliv dělat.
 2. Vlhkoměr obalte vlhkou látkou a po cca 2 minutách zkontrolujte zda ručička vlhkoměru dosáhla alespoň 90-ti%.
 3. Pokud ne , vyjměte vlhkoměr z jeho obalu a nastavte ručičku na 90%-ní vlhkost, tímto je vlhkoměr zkalibrován.

Vlhkoměr osušte , nechejte jej klesnout na hodnotu vlhkosti v místnosti a poté jej  vložte do humidoru.


Pokud nevlastníte humidor a nechcete jej zatím zakoupit, je možné použít vzduchotěsné igelitové pytlíky, které s doutníky uvnitř můžete vložit do lednice. Pokud budete chtít doutník kouřit, vyjměte jej z lednice a pytlíku alespoň 30 minut před zapálením.

Doutníky a káva R&B

Prodej tabákových výrobků a alkoholických nápojů pouze starším 18 let !!!
Kouření škodí zdraví a může způsobit rakovinu

Doutníky RB na Instagramu

Známé a vyhlášené značky doutníků: Doutníky Cohiba, Doutníky Montecristo, Doutníky Partagas, Doutníky Joya de Nicaragua, Doutníky Pinar del Rio, Doutníky Habanos, Doutníky Bolivar, Doutníky Padron, Doutníky E.P. Carrillo
Známé a vyhlášené značky karibských rumů: Rum Zacapa, Centenario, Rum Diplomatico, Abuelo, Millonario, Rum Barcelo, A. H. Riise

EET - elektronická evidence tržeb - při platbě v hotovosti na prodejně

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online;
v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.


Doporučujeme: CZIN.eu | NajduZboží.cz
Doutníky RB - doutníky a rumy, © 2023
Doutníky a káva