Uchování doutníků
Aby doutníky dosahovaly požadované kvality, musí být v evropských podmínkách uchovávány ve správném prostředí. Toto prostření nám zajistí, tzv. humidor.
Humidor slouží ke skladování doutníků. Humidory se původně vyráběly z cedrového dřeva jako celodřevěné, protože cedr pomáhá chuti a věku doutníků. Cedr také ideálně drží vlhkost, která je nutná pro udržování vlhkosti v humidoru na konstantní úrovni. V současné době jsou humidory vyráběny z novějších materiálů a jsou vykládány cedrovou dýhou lepenou na korpus humidoru. I ty nejdražší humidory na českém trhu jsou vyráběny jako kompozitní materiál a nejsou pouze z cedrového dřeva. I zde platí, že čím levnější humidor, tím horší je jeho kvalita. Přesto lze konstatovat, že všechny námi prodávané humidory si svoji základní funkci plní a to, aby doutníky byly uchovány v prostředí, které jim vyhovuje.
Doutníky je potřeba udržovat v 70% relativní vlhkosti a ideálně v teplotě 21° C, v těchto podmínkách nabízejí nejlepší kvalitu tabáku. Je samozřejmé, že nelze vždy docílit výše uvedených hodnot, ale je potřeba udržet doutníky ve vlhkosti v rozmezí 60 - 70 % a teplotě nepřesahující 30° C. Pokud jsou naplněny výše uvedené podmínky, tabák hoří plynule a chutná nejlépe, když doutník byl v tomto rozsahu. Suchý doutník hoří rychle a má drsné chuti. Moc vlhké doutníky je těžké udržet zapálené a dále pokud bude vysoká vlhkost působit dlouhodoběji, může začít v humidoru a na doutnících růst zelená plíseň. Tato je zcela nepřípustná!!! Můžete se setkat i s bílou plísní, tato ničemu nevadí a stačí ji jen otřít.
Humidor by se měl vždy pevně zavírat a poskytovat uzávěr, který udržuje vlhkost uvnitř na konstantní úrovni. Zvlhčovač je jediná součást humidoru, kterou lze docílit správné vlhkosti. Pokud se začne hodnota vlhkosti v humidoru snižovat, může to být nějakou z těchto možností:
- do humidoru byly vloženy nové doutníky a tyto natáhly vlhkost, protože byly vyschlé. Zde stačí pouze počkat, až se zase vlhkost vrátí zpět na správnou hodnotu, v případě, že se během dnou dní vlhkost nevrátí zpět, je nutné doplnit tekutinu do zvlhčovače,
- humidor zůstal nedopatřením delší dobu nedovřený. Zde stačí počkat, zda se zase vlhkost vrátí zpět na správnou hodnotu, v případě, že se během několika hodin vlhkost nevrátí zpět, je nutné doplnit tekutinu do zvlhčovače,
- bez zjevné příčiny vlhkost v humidoru neustále klesá. Zde je nutné doplnit tekutinu do zvlhčovače.
Z vlastní zkušenosti doporučujeme standardní zvlhčovač jedenkrát za dva roky vyměnit. V poslední době se na trhu objevily polymerové zvlhčovače, u těchto ještě jejich životnost nevíme.
Jak zavlhčit humidor?
Před prvním použití humidoru je nutné jej zavlhčit. Optimální vlhkost pro uskladnění je 65 -70%. Doporučujeme k zavlhčení humidoru použít roztok destilované vody a antibakteriální tekutiny, protože obyčejná voda má za následek tvorbu plísně. Dále doporučujeme používat destilovanou vodu pro lékařské účely. Humidor 1x týdně pootevřete a vyvětrejte. Doutníky je třeba 1x měsíčně přeložit z dolního prostoru do horního a naopak, zároveň by se mohly i pootočit.
Lepší zavlhčení doporučujeme antibakteriální tekutinou polypropylenglykol, který zakoupíte v některých lékárnách a nebo můžete zakoupit tuto tekutinu přímo v baleních od výrobce jako například Xikar.
Zavlhčení humidoru se provede takto:
- Celý vnitřní prostor je nutné vytřít roztokem, včetně oddělovačů. Doporučujeme použít nový čistý hadr, aby jste si nezanesli do humidoru bakterie.
- Vyzkoušejte funkčnost vlhkoměru.
- Naplňte zvlhčovač roztokem. Pokud zůstane na zvlhčovači voda, tuto otřete a zvlhčovač umístěte do humidoru.
- Pokud chcete urychlit zavlhčení humidoru dejte do humidoru nádobku s destilovanou vodou nebo navlhčený hadr, ale pozor! nenechávejte ho ležet v humidoru jen tak , aby nedošlo k poškození dřeva. Položte ho např. na igelitový sáček. Takto nechejte humidor cca 24 hodin. Průběžně kontrolujte zvlhčovač a v případě potřeby doplňte roztok.
- Humidor je zavlhčen jakmile dosáhne vlhkost v humidoru 70%
Doutníky je možné vkládat po dosažení 60% vlhkosti.
Kalibrace vlhkoměru
Pokud se Vám zdá, že nefunguje správně vlhkoměr je nutné jej nastavit - zkalibrovat. Toto se provádí následovně:
- Standardní vlhkost v místnosti se pohybuje okolo 48 - 55% vlhkosti. Pokud vlhkoměr ukazuje tuto hodnotu , není potřeba s vlkoměrem cokoliv dělat.
- Vlhkoměr obalte vlhkou látkou a po cca 2 minutách zkontrolujte zda ručička vlhkoměru dosáhla alespoň 90-ti%.
- Pokud ne , vyjměte vlhkoměr z jeho obalu a nastavte ručičku na 90%-ní vlhkost, tímto je vlhkoměr zkalibrován.
Vlhkoměr osušte , nechejte jej klesnout na hodnotu vlhkosti v místnosti a poté jej vložte do humidoru.
Pokud nevlastníte humidor a nechcete jej zatím zakoupit, je možné použít vzduchotěsné igelitové pytlíky, které s doutníky uvnitř můžete vložit do lednice. Pokud budete chtít doutník kouřit, vyjměte jej z lednice a pytlíku alespoň 30 minut před zapálením.
Doutníky a káva R&B

Doutníky RB na Instagramu
Známé a vyhlášené značky doutníků: Doutníky Cohiba, Doutníky Montecristo, Doutníky Partagas, Doutníky Joya de Nicaragua, Doutníky Pinar del Rio, Doutníky Habanos, Doutníky Bolivar, Doutníky Padron, Doutníky E.P. Carrillo
Známé a vyhlášené značky karibských rumů: Rum Zacapa, Centenario, Rum Diplomatico, Abuelo, Millonario, Rum Barcelo, A. H. Riise
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen
vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat
přijatou tržbu u správce daně online;
v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Doporučujeme: CZIN.eu | NajduZboží.cz